
Jakie auto wybrać, by nie przepłacać za ubezpieczenie?
Wybór odpowiedniego modelu samochodu przekłada się nie tylko na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale również i na wysokość obowiązkowych składek OC. Jeśli nie chcesz przepłacić za ubezpieczenie, koniecznie sprawdź nasze propozycje modeli aut, które nie będę generować obciążających domowy budżet składek.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC – jak wybrać najlepszą ofertę?
Wybór najlepszej oferty, dotyczącej obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie jest łatwym zadaniem. Nic dziwnego, bowiem na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, wysuwających swoje propozycje do właścicieli samochodów różnych marek i modeli. Skontaktowanie się ze wszystkim w celu ich porównania byłoby jednak niezwykle czasochłonne, a zarazem uciążliwe. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi porównywarka ofert oc/ac, dzięki której możliwe staje się szybkie wyliczenie składek ubezpieczeniowych dla różnych aut, także i tych, których zakup dopiero rozważamy. Tego rodzaju informacje mogą stać się cennym źródłem inspiracji przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Nic dziwnego, że internetowe kalkulatory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a popularność takiego wsparcia nieustannie wzrasta.
Niska składa OC – który samochód warto wybrać?
Poszukując samochodów z niską stawką za ubezpieczenie OC, warto rozważyć typowo miejskie pojazdy oraz auta kompaktowe. Będą one bowiem generowały znacznie niższe koszty, niż samochody, wyposażone w sportowe silniki lub zaliczane do klasy średniej i wyższej. Wśród najczęściej wybieranych modeli, wyróżnić można takie pojazdy, jak:
- Opel Corsa – kompaktowy samochód o małych gabarytach, umożliwiający sprawne poruszanie się w ruchu miejskim,
- Nissan Mirca – doskonale sprawdzający się w przypadku młodszych kierowców, zachwycający eleganckim wnętrzem i gwarantujący niepowtarzalny komfort jazdy,
- Volkswagen Up – niezwykle przyjemny w prowadzeniu, ale również i wyjątkowo bezpieczny,
- Toyota Ago lub Yaris – idealnie sprawdzające się w mieście, zarówno w trakcie jazdy, jak i parkowania.
Na szczególną uwagę tych, którzy nie chcą przepłacać za ubezpieczenie, zasługuje również marka Volskwagen z modelem Polo oraz Seat z Ibizą i modelem Mii w miejskiej odsłonie.
Z czego wynikają różnice w składkach OC?
U podłoża różnic w poszczególnych ofertach leżeć mogą różne przyczyny. Przede wszystkim będzie to jednak tzw. ocena ryzyka. Pod tą nazwą kryje się statystyczne ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku drogowego przez właściciela pojazdu. Jak nietrudno się domyślić, starsi, a zarazem doświadczeni w ruchu drogowym kierowcy, mogą liczyć na zdecydowanie niższe stawki niż ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą. Mniejsze stawki będą generowały również małe, miejskie auta, jak np. wspomniana już wcześniej Toyota Yaris, w odróżnieniu od pojazdów ze sportowym zacięciem, zachęcającym do zwiększenia prędkości na drodze.
Dodatkowo różnice w cenie ubezpieczenia wynikają również ze strategii rynkowej. Dynamiczne zmiany w tym obszarze nie dają gwarancji, że pozostanie przy jednym ubezpieczycielu będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. To właśnie dlatego warto porównać ceny przed zawarciem każdej umowy, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.