Jak dobrać krzesła do stołu – krótki poradnik wystroju wnętrz!

Kuchnia i jadalnia to nie tylko miejsce, w którym spożywamy posiłki. Tutaj bowiem spotykamy się również z rodziną i przyjaciółmi, by oddać się rozmowie. Nic dziwnego, że dokładamy wszelkich starań, by miejsce to posiadało odpowiednią estetykę, choć nie bez znaczenia pozostają również jego walory praktyczne. Oba te czynniki mogą zagwarantować odpowiednio dobrane krzesła do stołu. Jak wybrać te najlepsze? Najważniejsze informacje zebraliśmy w krótkim poradniku wystroju wnętrz.

Krzesła a kolor stołu – harmonia czy kontrast?

Na współczesnym rynku dostępne są różne modele i wzory stołów. Wybierając krzesła, warto zadbać o ich dopasowanie do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, by uzyskać spójność aranżacyjną, budującą charakter i walory estetyczne przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku należy stawiać na identyczne lub podobne barwy. Wprost przeciwnie, nowoczesne koncepcje aranżacyjne dopuszczają bowiem również kontrast, niosący ze sobą także niebagatelne walory estetyczne.

I tak do jasnego stołu mogą pasować krzesła w stylu skandynawskim, pozbawione zbędnych detali i przyjmujące bardziej stonowaną kolorystykę. Takie smukłe, a zarazem wysokie krzesła do stołu, sprawdzą się również doskonale w aranżacji loftowej. Jeśli jednak chcemy przełamać monotonię barw, można postawić na krzesła w bardziej intensywnych tonacjach. To m.in. kolor beżowy, ale również kremowy, a nawet żółty czy pomarańczowy, o ile takie rozwiązanie będzie komponowało się z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni czy jadalni.

Do ciemnego stołu mogą z kolei pasować krzesła w takim samym odcieniu. W mniejszych pomieszczeniach warto jednak przełamać go odmianami beżu czy butelkowej zieleni, by nadmiernie nie przytłoczyć aranżacji. Jeśli jednak wybierzemy lakierowany stół w stylu glamour, warto rozważyć modernistyczne modele plecione z ozdobnym pikowaniem i miękkim w dotyku welurem, doskonale wpisującym się w królewskie aranżacje wnętrz.

Jak dobrać krzesła do stołu pod względem wysokości?

Krzesła do stołu należy dobierać nie tylko pod względem estetyki, ale również i wysokości. To właśnie dlatego przed zakupem należy poznać ich dokładne wymiary, co w przyszłości pozwoli na zajęcie wygodnej pozycji w trakcie spożywania posiłku. Ze względów technicznych, najważniejsza będzie wysokość siedziska oraz wysokość oparcia, dzięki czemu z ich funkcjonalności będą mogli korzystać wszyscy domownicy, niezależnie od wzrostu.

Jeśli chodzi o krzesła do stołu warto wiedzieć, że te z wysokim oparciem nieco przytłaczają stylizację, chyba że postawimy na smukły, strzelisty model, idealnie wpisujący się w założenia stylu skandynawskiego. Ciężkie, stabilne krzesła mogą znaleźć się w jadalni o większym metrażu, gdzie doskonale skomponują się ze sporych rozmiarów stołem w ciemniejszym odcieniu. Niskie oparcia z kolei nie zawsze będą wygodne, zwłaszcza gdy na krzesłach będziemy spędzać nieco więcej czasu – pracując lub rozmawiając z innymi członkami rodziny. Ogólnie uznaje się, że krzesła do jadalni powinny więc posiadać oparcie, wznoszące się ok. 20-25 cm ponad blat stołu, co zapewni komfortową pozycję w trakcie ich użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *